asd asdsa f
Produkty

Dětské trampolíny doporučují i pediatři

Svět internetu zaplavila přibližně před patnácti lety vlna ostré kritiky na výrobky s pružnou dopadovou plochou. Původce tohoto šílenství pocházel ze Spojených států a tento zdroj zřejmě vycházel z tamních poměrů. Pořídit si dětskou trampolínu totiž znamená zakoupit tělocvičné nářadí. A to, jak známo, může být nebezpečné!
Musí se však dobře sestavit, dodržet montážní návod, je třeba zároveň zajistit všechny potřebné ochranné prvky http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/popclan/jadra/prvky114a116.htm – kryt pružin, ochrannou síť, dostatečně pevnou konstrukci opěrných nohou, kterých by mělo být minimálně pět.

silueta

Zvláště ty velké průměry by měly stát na pevném podkladu, nejlépe na betonové ploše, případně na trávníku, ale tak, aby se nohy nebořily do země. Podstatná je také kvalita provedení, zejména u ocelových nebo hliníkových trubek musí jít o patřičný průměr a sílu materiálu, nikoli pouze o tenkou trubičku o síle stěny plechu 1 mm.

Skákání by se měla věnovat jen jedna osoba, a to bez výjimky. Děti to často svádí soutěžit nebo dovádět společně, a to pak může vést k častým srážkám. Nejvíce úrazů vzniká právě v těchto případech. Své ratolesti také důkladně poučte o bezpečnostních prvcích a o pravidlech vhodného chování – neměly by obcházet kruh dopadové plochy za ochrannou sítí, neměly by se pod trampolínou pohybovat v době, kdy na ní někdo skáče. A také před skákáním odložit prstýnky a řetízky, mobilní telefony, hračky, žvýkačky a bonbóny, nekonzumovat žádné jídlo a nápoje v průběhu pohybu na dopadové ploše. Doporučuje se také vyzout boty a svléknout ponožky a skákat pouze naboso, což je nejbezpečnější způsob.

trampolína dětská

Nebezpečí úrazu – jak pro koho

Vraťme se ještě k té panice, která vypukla v souvislosti s trampolínami v zámoří. Tam je totiž většina dětí obézních nebo s nadváhou, málo se pohybují, nejsou zvyklé na intenzivnější tělesné cvičení, a to pak může vést k nečekaným potížím. Zajímavé je, že evropská instituce „Euro Consumer Safety Association“ vydala prohlášení, v němž uvádí 25 nejnebezpečnějších výrobků s největším podílem na dětských úrazech, a mezi nimi trampolína nefiguruje. Jsou tam např. docela obyčejné dudlíky, autosedačka, některé hračky, kočárky, a dokonce i dětské pyžamo.