asd asdsa f
Produkty

Některé zajímavé mýty o zářivkách a LED diodách

O moderním osvětlení stále ještě mezi lidmi panují některé mytické názory, souvisí to obvykle se zkušenostmi z období 90. let, kdy tato technologie byla teprve takříkajíc v plenkách:

Kompaktní zářivky, trubicové zářivky a LED diodová světla bez doteku lidské ruky

Zajímavý mýtus, který převládá především u technicky „zdatných“ osob, které se někdy v životě setkaly s halogenovými žárovkami. Klasické halogeny, nejčastěji je využíváme v předních světlometech automobilů, se musí usazovat do patic velice opatrně a především je třeba dbát na manipulaci bez doteku lidské ruky na skleněnou baňku. Ideální montáž je pomocí chirurgických gumových rukavic. To však naprosto neplatí u LED diod a ani u zářivek (úsporek). Lidský pot a mastnota z kůže má tedy vliv pouze na halogenové žárovky.
fluorescenční světlo.jpg

Svítí pouze namodralým světlem, nebo příliš slabě

Pravdou je, že první kompaktní zářivky se před dvaceti lety vyráběly s nižší svítivostí, a navíc byly poměrně drahé. Dnes tomu tak není a bez problémů můžete nasadit např. do centrálního světla v obývacím pokoji 12 W zdroj, který nahradí klasickou vláknovou žárovku o příkonu 100 W. Co se týče barvy světelného spektra, ta může být velmi různorodá, od teplých odstínů přes neutrální až po chladné namodralé. Výjimkou na trhu nejsou ani tzv. plnospektrální zdroje, která téměř kopírují složení spektra denního slunečního světla .
úsporná žárovka.jpg

Nesmí se příliš často vypínat a zapínat

Toto tvrzení bylo platné pro výrobky z poloviny 90. let, kdy se tato technologie začala na našem území masově šířit. Dnes je však situace naprosto odlišná. Současná technologie luminoforu a vysokofrekvenčního elektronického předřadníku (integrovaného nebo externího) umožňuje zdroje vypnout a zapnout zhruba 500 tisíc krát. Teoreticky byste po dobu 20 let nepřetržitě každý den mohli každou žárovku vypnout a zapnout až 70 krát, což je prakticky stěží proveditelné.
ozdobné světlo.jpg

Pozor na jedovatou rtuť

Rtuť je prudce jedovatý těžký kov, o tom není pochyb. Záleží však na její koncentraci v ovzduší nebo v půdě, či v potravě. Zatímco LED diody žádnou rtuť neobsahují, kompaktní zářivky ano, ale pouze stopové množství rtuťových par. Ty se navíc v okamžiku destrukce skla usadí na jeho povrchu a stačí rozbité kousky jen pohodlně sesbírat v rukavicích. Do vzduchu se v tom okamžiku uvolní asi tolik rtuti, kolik jich běžně každý den vdechují obyvatelé Prahy a dalších velkých měst. Přiotrávit byste se mohli pouze tehdy, kdybyste systematicky olizovali luminiscenční vnitřní vrstvu skla.