Životopisy, jak se přes ně dostat?
Životopisy můžete roztřídit do několika skupin. Samozřejmě, to nejzákladnější dělení je na dobré a špatné, ale to bychom si to až příliš usnadnili. Dobrý životopis, to je jako diamant v zemi, taky na něj jen tak nenarazíte. I když spousta stránek vydává tuny článků a návodů „Jak vlastně napsat životopis?“, tak úroveň psaného projevu v této formě více než upadá. Jak si má potom jeden vybrat? Není vůbec životopis jen takový překonaný rudiment minulé doby?
Chytráci
Narazíte na ně všude. Byť se jedná pouze a čistě o informativní styl, nezapomenou nazývat vše cizokrajnými názvy a nabubřelými termíny. Namísto doplňovače zboží v místním krámu najednou máme „Logistika v maloobchodu“ nebo ještě lepší – „Logistics manager“. Někteří si totiž myslí, že čím více anglických názvů bude životopis mít, tím to bude vypadat víc světově, a tedy i lépe. Stačí prohlédnout za tuto nablýskanou fasádu a uvidíte jenom mělké charaktery, kteří jenom přečetli pár vět na internetu.
Brigádníci
Často se jedná o absolventy, studenty. Jejich životopis je jedním dlouhým seznamem nejrůznějších brigád a pomocných prací, od dobrovolnictví po prodej zmrzliny ve stánku. Čím více, tím lépe. Ucházíte se o práci regionálního manažera nebo inspektora výroby v továrně? Dva roky ve stánku se zmrzlinou jsou bezesporu plus!
Nepracující
Nebo také freeloaders, pokud berete nové zaměstnance někde do restaurace nebo obchodu, tohle uvidíte nejčastěji. Životopis, který byl sepsán doslova na koleni a obsahuje asi tak půlku toho, co by obsahovat měl. Pracovní zkušenosti? Nulové. Ani ten stánek se zmrzlinou.
Byť jsou to jen tři příklady, jsou nejčastější a napsat dobrý životopis není jen tak. Mnohdy se i ostatní musí co učit, ale vždycky si zapamatujte, že je tu nutná nějaká střídmost a jistá úprava pro každého zaměstnavatele. Zatímco do prodeje si nastrkám veškerou zkušenost s prodejem, ať už stánek či obchůdek, tak tyto opomenu, pokud se hlásím na úplně jinou profesi v úplně jiném tržním odvětví a raději vyzvednu jiné své přednosti.