asd asdsa f
Vzdělání

Česká asociace doktorandů

Výzkum doktorandů je mezi institucemi přehlíženou pozicí. Výzkumu se nevěnuje dostatečná pozornost, nikdo se ve vědě nesoustředí na pomoc studentům doktorandského programu a orgány se o jejich funkci také nijak přehnaně nezajímají. Z důvodu nízkých stipendií není možné z pohledu doktorandů věnovat se skutečně a zarytě svému vědeckému projektu či psaní odborné studie nebo disertační práce a samotnému studiu při univerzitě.

Výška stipendia
Už od roku 2011 doktorandi požadují zvýšení doktorského stipendia, jelikož jim finanční náklady, které obdrží v rámci řečeného stipendia, sotva pokryjí základní životní náklady, natož aby mohly financovat ještě i doktorandův projekt.

Nedostatečné financování
Podle výzkumu, který proběhl v roce 2013, uvedlo více než osmdesát procent dotazovaných, že stipendium, které obdrží od univerzity, nestačí na pokrytí základních výdajů, a že se z tohoto důvodu museli vzdát času, který chtěli věnovat projektu a studiu, a najít si práci. Průměrné stipendium na školách se liší od roku studia i od města. Na Karlově univerzitě činí stipendium doktorandů 6 300Kč v prvním roce a 13 000 Kč v posledním roce měsíčně při prezenčním studiu, na Ostravské univerzitě při prezenčním studiu je částka tohoto stipendia 6 000 Kč v prvním roce a 9 000 Kč v posledním roce měsíčně.

Nutnost přivýdělku
Mnoho doktorandů si z tohoto důvodu přivydělává brigádou či prací na částečný úvazek. Necelá třetina doktorandů si přivydělává nějakým způsobem v rámci univerzity, na které studují, a téměř dvě třetiny studentů doktorských programů si přivydělává v jiných firmách. Česká asociace doktorandů a doktorandek (ČAD) zdůrazňuje, že tato činnost prodlužuje délku studia, tedy pokud někdo vydrží studium až do ukončení státní rigorózní zkouškou a obhájením disertační práce. Více než pětapadesát procent doktorandů totiž nedokončí ani druhý ročník doktorského programu a studium předčasně ukončí.