asd asdsa f
Podnikání

Dušičky

Památka zesnulých, která se slaví druhého listopadu, letos vychází na středu. Každoročně je však největší nápor věnován neděli před svátkem, případně svátku osmadvacátého října. Tento prodloužený víkend mají nejvíce práce floristiky a prodavačky právě v květinářstvích poblíž hřbitovů. Každoročně však hroby vzdálených příbuzných nebo lidí, kteří zemřeli v jiných městech, než teď žijí jejich pozůstalí, navštěvují lidi na svátek vzniku československého státu, který připadá pět dní před svátkem Dušičky.

Co se prodává nejvíce
– Věnečky o průměru dvacet a padesát centimetrů
– Chryzantémy řezané, ale i v květináčích
– Hortenzie, nejčastěji v květináčích
– Vřesy, sadí se do hlíny na hrobě
– Dýně, avšak ty kupuje jenom jedna šestina lidí, kteří dodržují svátek Dušiček
– Svíčky
Svíčky se prodívají od pár korun až po dvě stovky, avšak věnečky většinou stojí okolo stokoruny, větší pak i čtyři stovky.

Dohled policie
Je to smutné, ale je to tak. Lidé jednou za rok vyzdobí hroby svých milovaných zemřelých a ještě například tu noc jim někdo krásnou a draho výzdobu ukradne. Z toho důvodu některá velká hřbitovní místa posilují ochranu v tento víkend i po celý následující týden. V hlavním městě Praze bude letos nasazeno na dvě stě strážníků, kteří budou mít na starosti dohled nad největšími hřbitovy, například nad Olšany. Zvýšená ostraha by neměla odradit jenom zloděje, ale v případě velkých hřbitovů, na který ch jsou pohřbeni významní lidé, také vandaly.

Prodej dýní
Zatímco dušičky dodržují čtyři pětiny všech Čechů, jenom sedm procent z nich slaví také Halloween. Nejedná se o klasickou oslavu v anglosaském stylu, ale jde spíš o zabavení dětí netradiční činností vydlabávání dýně, výzdobou domova při čekání na Vánoce, ale také uspořádání tematického večírku, také většinou určeného pro děti. Oslava Halloweenu je v Česku stále považována za netradiční, ale přesto zájem o tento svátek roste. Třetina Čechů oproti loňské čtvrtině měla zájem na koupi dýně. Většinou se opět jednalo o rodiny s dětmi.