asd asdsa f
Podnikání

Novela zákona o pohřebnictví

Ministerstvo pro místní rozvoj se zasadilo o novelu zákona, který má za následek ukončení podnikání pro lidi, kteří za sebou nemají zkoušku z oboru a dostatečnou praxi, a přesto vedou pohřební službu jako podnikatelskou činnost. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s tím, že novela tohoto zákona vejde v platnost někdy v polovině příštího roku.
Kurz pohřebnictví
Ministerstvo pro místní rozvoj předpokládá, že každý, kdo chce v této sféře podnikat, musí absolvovat víkendový rekvalifikační kurz. Až si povinné hodiny ve škole odsedí a projde odbornou zkouškou, které bude jak praktická, tak i teoretická, dostane certifikát, s jehož pomocí si může založit pohřební službu jako živnost. Avšak musí k tomu mít ještě deset let praxe u jiné pohřební společnosti.

Co bude obsahem této zkoušky?
· Pietní úprava těla zemřelého
· Ukládání do rakve
Jak dlouhá bude povinná praxe, než si člověk smí živnost v pohřebnictví založit?
· Pro uchazeče se základním vzděláním: 10 let
· Pro uchazeče se středoškolským vzděláním, ukončeným maturtou: pět let
· Pro uchazeče s ukončeným vysokoškolským vzděláním, ukončeným státní závěrečnou magisterskou nebo inženýrskou zkouškou: 3 roky
Kdo bude zkoušet tyto uchazeče, to ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo na konci minulého měsíce: měla by to být osoba autorizovaná ministerstvem pro místní rozvoj, která má praxi minimálně pět let.
Druhy rakve
Ministerstvo pro místní rozvoj se také v novele snaží dosáhnout toho, aby bylo zakázáno používání těch nejlevnějších, papírových, rakví. Kvůli dnešním technickým normám je to naprosto nepřípustné, jelikož jsou tyto rakve úzké, nedostatečně pevné a krátké.

Pohřbívání dětí
Dnes se například nepohřbívají mrtvě narozené děti do 500 gramů. Lékaři to považují za odpad a nakládají s těmito nedonošenými dětmi stejně jako například s amputovanýma rukama. Novela chce zavést pravidlo, že by o tomto pohřbení rozhodli rodiče, aby nebyl plod okamžitě považován za odpad.