asd asdsa f
Krása

Honba za krásou

Pojem krásy můžeme dělit do mnoha kategorií. Můžeme obdivovat krásu architektonickou, hudební, krásu přírody a umění všeobecně. Ale nejčastěji je krása vztahovaná k ženám. Na jejich vnější krásu se klade leckdy takový důraz, že se ženy samotné až přespříliš zabývají tím, aby jí dosáhly. Souvisí to však také s módou, protože ideál ženské krásy se neustále měnil a mění.

JAK SE MĚNIL IDEÁL ŽENSKÉ KRÁSY:

Doba kamenná
· ideál představovala Věstonická Venuše, tedy statná postava se širokými boky a velkými prsy

Antické Řecko
· kypré tvary a stále statnější figura se značnou nadváhou

Gotika
· krásné byly ženy nezdravě vyhublé, s malými ňadry a úzkými boky

Renesance a baroko
· opětovný návrat k obézní postavě – jen boubelatá žena byla krásná a zdravá

20. století
· ideály ženské krásy se rychle mění od chlapecké opálené postavy po 1. světové válce k ženským křivkám ve 30. a 40. letech, jejíchž představitelkou byla Marylin Monroe
· 60. léta a známá Twiggy ovládla představy o ženské anorektické kráse
· v dalších letech pevná vysportovaná postava a opět chlapecká Kate Moss
Podíváte-li se na tento přehled, je Vám ihned jasné, jak proměnlivá a hlavně ovlivňovaná módními diktáty je ženská krása. Je to stejné jako s oblečením nebo s účesy – vše vychází ze životního stylu, v té době právě preferovaného.

V dnešní době můžeme marně hledat odpověď na otázku, proč v 21. století chtějí být ženy tak dokonalé. Bez vrásek, bez povislých prsou, bez zbytečného tuku. Nejlépe vypadat stále mladistvě a za každou cenu se bránit přirozenému stárnutí, třeba i za cenu plastických operací.

Ruku na srdce, milé ženy! Nebylo by lepší se tolik nestresovat, nedržet drastické diety, ale zachovávat si svoji přirozenou krásu? Možná by to i muži více ocenili než naše neustálé hlídání váhy a nespokojenost sama se sebou.