asd asdsa f
Finance

Jak zacházet s rodinným rozpočtem

Nezáleží na tom, jaké jsou vaše rodinné příjmy; i kdybyste měli každý měsíc na účtu částku o stovce tisíc korun, nemůžete říct, že dobře hospodaříte, jestliže vaše výdaje přesahují vaše příjmy. Naučte se správně vycházet s financemi, které máte k dispozici na měsíc.

Všichni musíme nad stavem svých účtů polemizovat, zda byly investice, které jsme udělali minulý měsíc s penězi, které jsme měli, správné, hodnotné a důležité, nebo zda šlo o plýtvání financemi bez rozmyslu. Zvlášť pokud máme rodinu, musíme se nad hospodařením v rodinném rozpočtu dobře zamyslet a vždycky brát v potaz budoucnost.

Všichni za jednoho
Finanční poradci, kterých jsme se ptali na názor, se shodují v tom, že s rodinným rozpočtem musejí zacházet všichni členové rodiny stejně. Dokonce i vaše děti, nehledě na jejich věk. Měli byste pamatovat na to, že čím dříve se vaše děti s penězi naučí zacházet, tím menší je pravděpodobnost, že se v dospělosti nechají strhnout nabídkami nevýhodných půjček, lichvářů a nevýhodných úvěrů.

Čím lépe budou vaše děti schopny správně pracovat s finanční situací ve vaší rodině, tím lepší má šance na uspořádaný hospodářský život v dospělosti.

Jakých pravidel se držet, aby výdaje rodinného rozpočtu nepřesahovaly příjmy?

1. Upřímnost a přísnost
Dbejte na to, abyste vždy měli přehled o svých financích. Větší investice si plánujte, počítejte také s tím, že některé věci nelze předpokládat a spoře stranou jenom pro jistotu, kdyby něco. Dbejte na to, abyste k sobě byli upřímní a kritičtí. Pokud jde o koupi hloupostí nebo nepotřebných a předražených věcí, nedovolte si je.

2. Rodina pospolu
Nejde ale jenom o vás. Ať už přispíváte do rozpočtu nejvyšší nebo nejnižší částkou, nezapomínejte, že jde o rozpočet celé rodiny, tedy několika lidí. Pokud se celá rodina uskrovňuje, musíte i vy a obráceně. Mluvte o ekonomické situaci v rodině, i před dětmi. Vysvětlete jim jasně a stručně proč a co si právě nemůžete dovolit, nebo na co prostě nejsou peníze, případně co jim nedovolíte, protože jde o zbytečnosti. Vychovávejte své potomky zodpovědně, co se finanční stránky života týče. V dospělosti vám za to poděkují. Dejte najevo, proč se musí šetřit a na co se peníze budou šetřit, případně jaké jsou dlouhodobé plány.

3. Finanční bilance
Zjednejte si v účtech pořádek. Pokud chcete začít šetřit, nebo se jenom trochu uskrovnit kvůli větším výdajům, které vás čekají, případně jste většími výdaji prošli, musíte nejprve vědět, jak na tom doopravdy jste, bez růžových brýlí a bez cenzury. Nebojte se jít až k těm nejmenším útratám, abyste zjistili, kolik jste toho za den, týden nebo měsíc utratili. Vyškrtejte položky, které byly teď, když se díváte zpětně, nedůležité a bez kterých se obejdete. Pokud si tyto údaje budete zaznamenávat, je větší šance, že na malých výdajích ušetříte velké peníze.