asd asdsa f
Bydlení

Vícegenerační bydlení má i své výhody

Na co nesmíte rozhodně zapomenout, jsou od začátku dobře nastavená praktická pravidla. Pokud si hned na začátku nestanovíte přísná pravidla soužití, jen těžko se budou v budoucnu zavádět. Navíc si můžete na počátku společného soužití nastavit pravidla přísnější, a když uvidíte, že nejsou potřeba, můžete je kdykoli po domluvě upravit. A jaká pravidla by se měla vůbec stanovovat? Jaké potíže se mohou při společném soužití více generací objevit? Takových potíží je spousta, probereme však ty nejčastější.


Co hrozí při soužití více generací v jednom domě a jak tomu účinně zabránit

Je dobré si hned za začátku uvědomit, proč se do společného soužití vůbec pouštíme a co od něj očekáváme. Obě strany by ze společného soužití měly mít užitek. Mladší rodina bude jistě ráda, pokud budou prarodiče například vyzvedávat děti ze školky. Dědeček s babičkou zase jistě ocení občasné odvezení k lékaři nebo pomoc s nákupem. Nesmíme však zapadnout do stereotypu a tyto vzájemné pomoci či ústupky, považovat za samozřejmost. To by byl první krok ke špatným vztahům. Je dobré se čas od času připomenout a poděkovat nebo připomenout, že si uvědomujeme, co pro nás druhá strana dělá a jak nám to pomáhá.

Potíže také často nastává při placení a to čehokoli. Pokud je potřeba na domě nějaká oprava, obě strany mají pocit, že by větší část měli zaplatit ti druzí. Proto také od začátku nastavíme pravidla i na placení oprav, energií a podobně.
Výchova je také velký a třecí bod. Bez úpravy těchto vztahů hned na začátku vás čekají každodenní potíže.

A co je nejdůležitější? Nejdůležitější ze všeho je soukromí. Investujte do oddělení vašich místností a to i za cenu, že budete mít míň místa k životu.

Přes mnohé potíže, které může společné soužití přinášet, můžete být v domě s rodiči či prarodiči spokojenější, než když budete mít dům sami pro sebe a na vše budete sami a to včetně placení hypotéky.