asd asdsa f
Produkty

Lyžařské brýle chrání váš zrak na svahu

Jednou z nutných podmínek bezpečného lyžování či snowboardingu jsou brýle. Ty chrání oči před mechanickým poškozením a ostrým sluncem a zároveň mohou zlepšovat vidění. K dostání je nepřeberné množství lyžařských brýlí v různých designech i provedení, záleží jen na vašich preferencích a vkusu.
K dostání jsou i modely pro lyžaře s dioptrickými brýlemi nebo brýle s výměnnými skly pro dokonalé přizpůsobení se počasí.

Brýle na sjezdovku vybírejte pečlivě, musí vám perfektně sedět

Existují dva hlavní důvody, proč je nutné nosit při lyžování nebo snowboardingu brýle: Prvním je ochrana před větrem, sněhem a cizími předměty, druhým je ochrana očí před sluncem.
Jako všechny doplňky, i sportovní brýle se dají koupit v mnoha cenových kategoriích a provedeních. Dražší brýle mohou nabídnout přidanou hodnotu: fungují proti zamlžování, umožňují jasnější vidění nebo jsou odolnější proti poškrábání.

Obrázek7

Veškeré brýle na lyžování a snowboarding by měly obsahovat UV filtr. Při výběru brýlí dbejte na to, aby vám dobře seděly a byly kompatibilní s vaší helmou. Doporučujeme si je vždy před nákupem vyzkoušet v kamenné prodejně.

Barvu zorníku volte s ohledem na světlené podmínky, ve kterých nejčastěji jezdíte

Různé druhy čoček lyžařských brýlí jsou určeny pro různé povětrnostní podmínky. Záleží na propustnosti zorníku (VLT). Platí, že čím tmavší barva zorníku, tím více světla filtruje. Některé čočky jsou ideální do jasného počasí, zatímco jiné jsou určeny pro sjezd v mlhavých či oblačných podmínkách, další pro noční lyžování.
Profesionální lyžaři mívají několik sad brýlí s různými barvami zorníků, které mohou používat za jakýchkoli povětrnostních podmínek. Jako začátečník nebo rekreační lyžař si pravděpodobně pořídíte jen jednu sadu brýlí.
Volte podle toho, v jakých světelných podmínkách nejčastěji lyžujete. Správně zvolená barva zorníku může zmírnit oslnění nebo zlepšit vidění v nepříznivých podmínkách.

Obrázek8

Sluneční brýle můžou být stylové, ale na sjezdovku nepatří

Na sjezdovkách bývá k vidění spousta lyžařů a snowboardistů, kteří používají klasické sluneční brýle. Ty postačí jako ochrana před slunečním zářením, ale z hlediska bezpečnosti jsou zcela nevyhovující.
Nejen že sluneční brýle nedokážou stoprocentně ochránit vaše oči před povětrnostními podmínkami a cizími tělesy, ale můžete je také lehce ztratit, zejména pokud jste se vydali do hlubokého sněhu mimo sjezdovku. A lyžovat v chumelenici či ostrém slunci bez brýlí není zrovna příjemný zážitek…

Jak zamezit zamlžování? Snažte se udržet brýle v suchu

Brýle na snowboard a lyže se často mlží, a to většinou v ten nejnevhodnější okamžik. I když máte model s odvětráváním, jsou situace, kdy se zamlžení nevyhnete. K mlžení obvykle dochází, když se na vnitřní straně čočky vytvoří vlhkost v důsledku přehřátí nebo vniknutí vody či sněhu do brýlí.
Možná jste slyšeli různé tipy, jak mlžení zamezit, pravdou ale je, že příliš nefungují. Nejlepším řešením je zkrátka nedopustit, aby se vám do brýlí dostala jakákoliv vlhkost. Ne vždycky je to ale možné.
Noste s sebou speciální hadřík a v případě zamlžení si brýle osušte. Ideální je prostředí restaurace nebo kryté lanovky, kde mají brýle šanci vyschnout, ale pokud takové podmínky nemáte, musíte si poradit přímo na svahu.